środa, 4 maja 2011

Jak zaprojektować przydomowy ogród?

Jak zaprojektować przydomowy ogród?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Projektowanie ogrodów nie należy do najłatwiejszych zadań, niemniej jednak jest ono z pewnością przyjemne i sprawia wiele satysfakcji. Czy do zaprojektowania przydomowego ogrodu potrzebujemy profesjonalnego projektanta czy może jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć się tego zadania?

Projektowanie ogrodu z pewnością jest sporym wyzwaniem, w szczególności dla osób które podejmują się tego zadania po raz pierwszy, lecz czasami wystarczy odrobina chęci i zdolności by móc samodzielnie stworzyć i zrealizować wizję pięknego ogródka. W końcu kto lepiej niż my sami rozumie nasze poczucie estetyki i zna nasze potrzeby. Jeżeli więc mamy chęci to już jest połowa sukcesu. Teraz jeszcze powinniśmy nabyć wiedzę dzięki, której będziemy w stanie wykonać projektowanie ogrodu. O ile chęci i samozaparcia nie jestem w stanie w Was wyzwolić, o tyle mogę podzielić się z Wami kilkoma informacjami, które z pewnością mogą okazać się przydatne podczas aranżacji ogródka.

Zanim przystąpimy do szkicowania czegokolwiek musimy dobrze przemyśleć jaką funkcję będzie spełniał nasz ogród, jaki będzie główne założenie i jaki będzie jego charakter. W tym punkcie rozważmy sposób wykorzystania ogrodu: czy będzie to typowy ogród relaksacyjny, czy chcemy w nim wydzielić część warzywną a może plac zabaw dla dzieci. Czasami warto jest wybiec myślami trochę wprzód np. jeżeli planujemy w najbliższym czasie mieć dzieci, warto jest pozostawić skrawek terenu po to by zaaranżować tam w przyszłości kącik dziecięcy.

Kiedy wiemy już w jakim celu aranżujemy ogródek i jaka funkcja będzie w nim dominowała przyszła pora na zaplanowanie niezbędnych do jego funkcjonowania urządzeń, podzielenie ogrodu na części i wybór stylu do jakiego będzie ona nawiązywał. W tym punkcie powinniśmy zastanowić się jak będzie wyglądała architektura ogrodowa, jakie elementy będą wchodziły w jej skład oraz w jaki sposób rozmieścimy ją w ogrodzie. W wyborze elementów architektury ogrodowej powinny nam pomóc ustalenia do jakich doszliśmy w punkcie pierwszym. Jeżeli ogród będzie miejscem wypoczynku i organizacji przyjęć na świeżym powietrzu dobrze jest przemyśleć umieszczenie w nim takich konstrukcji jak: altana, grill ogrodowy, itp. Jeżeli w ogrodzie chcemy wyznaczyć miejsce relaksu, warto jest przemyśleć aranżację pergoli lub trejażu. Pamiętajmy również o elementach wodnych, które mają niezwykły wpływ na mikroklimat i wygląd ogrodu.

Kiedy wiemy już co na pewno będzie znajdowało się w naszym ogrodzie, możemy wziąć do ręki ołówek i naszkicować rozmieszczenie poszczególnych elementów. Przystępując do tego etapu kierujmy się głównie logiką i praktycznością użytkowania ogrodu np. kominek ogrodowy warto jest ustawić w niedalekiej odległości od altany, by nie trzeba było nosić jedzenia przez cały ogród itp.

Kiedy wiemy jak będą rozmieszczone poszczególne elementy możemy bez problemu wytyczyć ścieżki, które będą prowadziły do poszczególnych części. Teraz pozostaje nam tylko odpowiedni dobór materiału z jakiego zostaną one wykonane.

Na koniec pozostawmy sobie najprzyjemniejszą część projektowania ogrodu czyli dobór poszczególnych roślin. Pamiętajmy, że warto jest mieszać ze sobą rośliny, których kwitnienie przypada na różne okres w taki sposób by nasz ogród wyglądał wspaniale przez większą część roku.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz